Naprawy blacharskie karoserii samochodowych metodą PDR

Naprawy blacharskie metodą Paintless Dent Repair (w skrócie PDR) polegają na usuwaniu powstałych wgnieceń w karoserii samochodu, bez konieczności jej lakierowania. Stosując tę technikę, nie ingerujemy w oryginalną powłokę lakieru, dzięki czemu samochód nie traci na wartości. Koszt takiej naprawy jest niższy niż w technologii tradycyjnej wymagającej szpachlowania i malowania elementu.

Najczęściej usuwane są odkształcenia na maskach, dachach, drzwiach, błotnikach, powstałe w wyniku gradobicia, drobnych kolizji parkingowych, wandalizmu osób trzecich.

Technika jest stosowana na światowym rynku motoryzacyjnym od kilkudziesięciu lat, również w Polsce staje się powszechnie obowiązująca. Wymaga talentu, cierpliwości, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi, które przesądzają o przywróceniu karoserii pierwotnego wyglądu.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

W zależności od odkształcenia można zastosować metodę klejową (Pull) lub wypychową (Push). Pierwsza z nich polega na przyklejeniu plastikowych adapterów/grzybków i przy użyciu pullera lub młotków bezwładnościowych wyciąganiu wgniecenia, ewentualnie stosuje się przyssawki pneumatyczne i odsysa powietrze za pomocą pompki. Przy metodzie wypychowej za pomocą odpowiednio skonstruowanych narzędzi (dźwigni, łyżek, czy prętów wykonanych z wysokowytrzymałych stopów stali) dociera się pod wgniecenie i delikatnymi wypchnięciami stopniowo przywraca pierwotny kształt zdeformowanemu elementowi karoserii.

Kolejną niewątpliwą zaletą takich napraw jest krótki okres czasu, na jaki klient oddaje auto do warsztatu. Po uprzednim umówieniu z technikiem i przekazaniu samochodu w godzinach rannych, w większości przypadków, u doświadczonego fachowca, jego odbiór jest możliwy tego samego dnia.

Metody tej nie stosuje się we wgnieceniach, w których pękł lakier oraz została rozciągnięta blacha. W takim przypadku należy zwrócić się do warsztatów blacharskich oferujących naprawę technologią tradycyjną.